Ako sa starať o dosky na krájanie.

18.02.2023

Aké dosky na krájanie zvoliť, a ako ich udržať bez baktérií

O nože sa pravidelne staráme ostrením a voľbou toho či onoho ostria na rôzne druhy surovín. Avšak k nožom patrí aj doska na krájanie, ktorá si tiež vyžaduje správny výber a patričnú starostlivosť. V dnešnej dobe si dosku môžeme vybrať z naozaj rôznych materiálov. A samotný výber by mal vychádzať predovšetkým z toho, akí zdatní kuchári ste, a ako kvalitné nože používate.

Sklené a kameninové dosky

Dosky na krájanie zo skla, žuly či mramoru sa síce pýšia vysokou odolnosťou voči baktériám, vďaka svojej prirodzenej tvrdosti a jednoduchému čisteniu, avšak vzhľadom na svoj extra hladký povrch sú aj pomerne nebezpečné.

Navyše vďaka tvrdému povrchu nie sú vhodné pre časté krájanie bez ohľadu na to, akými drahými nožmi sa vaša kuchyňa pýši. Tvrdý povrch ich skôr či neskôr otupí a znehodnotí.

Plast

Najlacnejšou a zdanlivo aj najhygienickejšou voľbou sú plastové dosky na krájanie. Ľahko sa udržiavajú a sú odolné aj voči vysokým teplotám v umývačke. Navyše majú často zdrsnenú povrchovú úpravu pre bezpečnejšie krájanie a sú tiež pomerne mäkké, čiže nehrozí ani poškodenie nožov.

Čo sa týka usádzania baktérií nie sú plastové dosky až tak bezpečné, akoby sa mohlo zdať. Postupom času sa na povrchu dosky vytvoria ryhy od krájania a v nich sa udomácnia nežiadúce mikróby, ktoré sú odolné aj voči vyšším teplotám pri umývaní.

Prekvapivé vlastnosti dreva

Drevo je na tom s ryhami podobne ako plast. Avšak drevené dosky v sebe obsahujú prirodzenú antibakteriálnu látku, ktorá sa uvoľňuje pri každom čerstvom zarezaní - kyselinu trieslovú. Čiže tam kde plast zlyháva, prichádza drevo s prírodným riešením.

Drevo je tiež pomerne mäkký materiál, ktorý neublíži vašim nožom. I keď to samozrejme závisí od zvoleného druhu dreva, z ktorého je doska vyrobená. Medzi najpopulárnejšie patrí borovica. Je to výrazne mäkké drevo a tiež obsahuje bohatú zásobu spomínanej kyseliny trieslovej.

Kvalitná drevená doska je síce nákladnejšou investíciou, ale vydrží naozaj dlho. Plast pri zafarbení a vysokom počte rýh budete musieť vymeniť za novú dosku. U drevenej dosky stačí zbrúsiť povrch a novú plochu ošetriť vodeodolným olejom. Bude ako nová!

Ako udržiavať dosky na krájanie

U sklených či plastových je najlepším spôsobom umývanie pri vysokej teplote v umývačke alebo saponátom v horúcej vode.

Drevené dosky sa neodporúčajú vkladať do umývačky, nakoľko môže dôjsť k ich deformácii (pokrúteniu). Preto ich vždy dôsledne umývajte pod horúcou vodou pomocou saponátu. A ak dôjde k sfarbeniu (cvikla, mäso, ...) či aromatizácii (ryba, cesnak, ...) dobre ich vydrhnite zmesou soli a citrónovej šťavy a následne opláchnite.

Dôkladné vysušenie je rovnako dôležité ako umývanie. Keďže vlhké prostredie je živnou pôdou pre baktérie, nechajte dosky v stojatej polohe vždy dôkladne odkvapkať a následne ich poutierajte do sucha.

Jedna nestačí!

U dosiek na krájanie, nech už si zvolíte tú či onú, treba v prvom rade dodržiavať surovinovú separáciu.

To znamená, že surové mäso a ryby by mali byť krájané vždy na tej istej separátnej doske. Čerstvá zelenina, ovocie zas na inej doske. Ideálne, ak si zadovážite ešte aj tretiu na krájanie pečiva.

Pravidelná výmena či údržba

Plastové dosky s množstvom rýh a prípadným zafarbením pravidelne vymieňajte za nové.

To isté platí aj pre drevené dosky na krájanie. Pokiaľ sa nerozhodnete o ich obnovu pomocou opracovania povrchu.